ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Kutyabarát túrakisokos

A szabadban töltött időre, kirándulásokra készülve nem csak a kullancsok elleni védelem az, amire gondolnunk kell. Cikkünkben végig vesszük, mire és hogyan készüljünk, mielőtt nekiindulunk a nagyvilágnak.

Póráz, póráz, póráz!

Nem mindenhol és nem minden időszakban engedhetjük szabadon a kutyánkat. Bizonyos települések (saját hatáskörben) tilthatják a kutyák szabadon történő sétáltatását, még a külterületeiken is és még az erdőben sem mindig sétálhatunk póráz nélkül. Különösen veszélyes az erdőt látogatni, például a szarvasbőgés idején. A párzási időszakban az óriási szarvasbikák kiszámíthatatlanok és rendkívül agresszívek, ilyenkor nem csak a kutyára, akár ránk is támadhatnak. Vannak időszakok (például vadászidény), amikor kifejezetten tilos szabadon sétáltatni az erdőben, mivel a vadászok tévedésből kilőhetik a kutyát. Érdemes a vadásztársaságok honlapján tájékozódni, hogy az adott időszakban látogatható-e az erdő.

Befér a csomagtartóba, vagy a lábunknál is ellesz, amíg utazunk

Autóban utaztatni a kutyát mindennapos dolog, de kevesen fordítanak figyelmet arra, hogy valójában hogyan kell megfelelően szállítani őket. A legbiztonságosabb egy saját ketrec, ami zárható és stabilan rögzíthető a csomagtartóban. Ez megfelelően szellőzik és biztonságban tartja a kutyát, ha netán baleset történne, illetve a kutya sem tud csak úgy ténferegni az autóban az utazás alatt.

Amennyiben a ketrec nem kivitelezhető, akkor kiváló biztonsági öv kapcsolóhoz csatolható hámok kaphatók, amivel stabilan rögzíthetjük kedvencünket. Ennél a megoldásnál akár simogatni is tudjuk, ha stresszes lenne az utazás során.

A KRESZ (47.§) rakományként tekint a kutyára, a jogszabályban foglaltakat minden esetben be kell tartani.

Róka az autóban – utazási betegség

A szabályszerű szállítás mellett, fordítsunk kiemelt figyelmet arra, hogy kiskedvencünknek ne egy stresszforrás legyen az utazás, komfortosan érezze magát. Ha netán hányós, akkor egy bőséges vacsora után, a reggelit inkább hagyjuk ki utazás előtt, mert feltehetően viszontlátjuk majd az autóban. Ha a koplalás ellenére mégis rosszul lesz, érdemes más helyzetben utaztatni (ha ketrecben volt, próbáljuk meg az ülésen).

Ha ez sem segít, akkor az állatorvosunk adhat tanácsot, milyen szert használjunk az utazási betegség ellen. És végül, de nem utolsó sorban, érdemes a vezetési stílusunkra is odafigyelni

Mi kell még a hátizsákba?

Megvan az úti cél, hurrá! Akkor kezdődhet a pakolás! A külső élősködők elleni védelem alap, de mire lehet még szükség?

Ami jól jön:

  • úti itató plusz itatóvíz – semmiképp se igyon a kutya patakból, pocsolyából; amellett, hogy a folyóvizek általában rendkívül hidegek, sajnos hívatlan vendégeket is benyalhat belőlük;
  • pici ruhakefe és kullancscsipesz, vagy kullancskiszedő kanál;
  • kakizacsi;
  • kis adag ennivaló, vagy energiadús nasi – a kirándulás során a kutya legalább 2,5-3-szor akkora távot tesz meg, mint mi, így ő is hamar végére ér a tartalékainak (főleg ha nem is reggelizett). Az energiát pótolni kell, ugyanakkor nagyon fontos, hogy ha megetetjük túra közben, akkor adjunk neki 15-20 perc pihenőt, mielőtt tovább indulnánk.
  • Végül, ha tényleg nagyon gondosak vagyunk, egy kis vízhatlan plédet is vihetünk, ahová lefekhet, hogy ne a miénket sározza össze.
 
Ha több napra tervezünk

Mindenképpen vigyünk elegendő mennyiséget a kutya megszokott eledeléből, mert előfordulhat, hogy csak másfélét tudunk beszerezni a helyszínen, a tápváltás pedig megviselheti és akár egy csúnya hasmenéssel zárhatjuk a pihenésünket.

Érdemes konzultálni az állatorvosunkkal, hogy milyen kutya-SOS készlet legyen nálunk, ha nem csak egy délutáni kirándulásra indulunk.

Ami jól jöhet:

  • Betadine, vatta, fecskendő – ha netán kisebb sérülést kellene lefertőtleníteni;
  • Kristálycukor – kiváló fertőtlenítő szer, nyugodtan szórhatunk sebre, ha bő Betadine-os vízzel kimostuk;
  • Pre- vagy probiotikus készítmény, vagy más néven „kutyajoghurt” – ezek olyan por alapú, vagy paszta készítmények, amelyek segítenek megőrizni a bélflóra egészséges működését, hiszen erdőn-mezőn tengernyi „finomságot” lehet találni (például szarvasbogyó-bonbon a bokor alatt).

Mindezek mellett mindenképpen tájékozódjunk, hogy szükség esetére hol van a közelben állatorvosi rendelő/ügyelet.

Mire figyeljünk egy kutyabarát étteremben

Ha betérünk egy kutyabarát étterembe, akkor is érdemes figyelmet fordítani az alábbiakra:

  • Ne hagyjuk, hogy a közös itatóból igyon a kutyánk, mi is inkább tiszta pohárból iszogatjuk a frissítőt.
  • Ne fésüljük a közös kihelyezett kutyakefével, köszönjük nem kérünk semmilyen gombát, bőrbaktériumot és egyéb élősködőt.
  • Ne töröljük meg a mancsát a kihelyezett közös törlőkendővel, hiszen mi magunk sem használjuk szívesen az ilyen kendőket például a mosdókban.
  • Ne hagyjuk, hogy beleegyen a kihelyezett nasiba, amiből minden kutya nyalintott egyet már, mi sem gyakran csipegetünk a bárokban kihelyezett sósmogyoróból.

Otthon, édes otthon

A túráról hazaérve, miután kiráztuk/kifésültük a kutyából azokat az átkozott kullancsokat, még vigyük ki kedvencünket a kerti csaphoz, vagy tegyük be a fürdőkádba és mossuk át a mancsait, az ujjközeit és a puha szőrtelen területet a hasa alján friss, langyos csapvízzel (minden vegyszer nélkül!) hogy ne maradjon a bőrön semmilyen irritáló por, sár vagy egyéb szennyeződés. 

Share on facebook
Share on email
Share on linkedin

Kutyaoltásokról egyszerűen

Összegyűjtöttük mit kell tudni a betegségekről, amelyek ellen vakcinával védekezhetünk és milyen oltásokat érdemes mindenképpen beadatni kutyánknak Felelős kutyatulajdonosként az önfeledt boldogság mellett néhány kötelező

Tovább olvasom »

Kutyát örökbe?!

A kutyatartás nagy felelősséggel jár, átgondolt döntést kell hozni, mielőtt hosszú évekre elköteleződünk. Mégis, milyen kutyát és honnan válasszunk? Mostani írásunkban támpontokat adunk azoknak, akik

Tovább olvasom »

Nyaralás kisállattal

Külföldi utazás tervezésekor eltökélt állatrajongóként ne riasszon el a sok szabály attól, hogy kedvencünk is velünk tartson. Valójában ez nem is jár túl sok ügyintézéssel.

Tovább olvasom »