ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Macskaoltásokról egyszerűen

Cikkünkben a macskaoltásokkal kapcsolatos fontos és alapvető kérdéseket járjuk körül, hogy segítsük a gazdikat a tájékozódásban.

Mi az a vakcina? Miért is jó, ha beoltatjuk kedvencünket?

Vakcinázásnak nevezzük azt, amikor az állatot egy megadott betegség elleni védelemhez juttatjuk oltással. Az oltást általában injekció formájában adja be az állatorvos, de ma már vannak szembe-, vagy orrba cseppenthető speciális készítmények is forgalomban. Az oltás segítségével a szervezet könnyebben küzd meg bizonyos betegségekkel. Egyes betegségek esetén teljes védelmet ad, más megbetegedéseknél jelentősen csökkenti a tünetek erősségét.

Ki adhat oltást az állatomnak?

Minden esetben az állatorvos ítéli meg azt, hogy a kedvencünknek mikor és milyen vakcinára van szüksége, az alapján, hogy

  • milyen az egészségi állapota;
  • mennyi idős;
  • vannak-e korábbi oltásai;
  • hogyan tartjuk (kijárós cica-e);
  • van-e épp bármilyen járványveszély.


Fontos tudni, hogy a lakásban tartott macskákat is érdemes beoltatni, hiszen számos esetben találkozhatnak rájuk is veszélyes kórokozókkal akár úgy, hogy mi magunk visszük haza a cipőnk talpán a vírusokat, baktériumokat.

Mikor kell vinni a macskát oltásra, féreghajtásra?

Amint megérkezett a cica hozzánk, érdemes ellátogatni az állatorvoshoz, hogy megkaphassa a szükséges oltásait, illetve a külső- és belső élősködők elleni védelmet. Napjainkban kiváló rácseppentő készítmények is vannak, de ezeknek a használatát is fontos, hogy először egy szakember mutassa meg nekünk. Az állatorvos alaposan fel fogja térképezni, honnan érkezett a kiscica. Egészen más kategóriába tartozik az oltott anyától, megbízható környezetből érkező cica, mint az, akit egyszerűen az utcán találtunk, vagy menhelyről fogadtunk örökbe.

Az ajánlott oltásokat, azok gyakoriságát minden esetben az állatorvos határozza meg a macska egyedi szükségletei alapján. A sikeres védelem kialakítása érdekében fontos, hogy betartsuk az ismétlő oltások időpontjait. A kiscicák sokkal érzékenyebbek a fertőző betegségekre, mint a felnőtt macskák, ezért amennyiben ők egészségesek és megfelelő korúak (elmúltak 4-6 hetesek) az első állatorvosi látogatás alkalmával valószínűleg oltást is fognak kapni.

Van-e kötelező oltás macskáknak?

Macskák esetében Magyarországon nincs kötelező oltás. Azonban ha külföldre utazunk, akkor minden esetben tájékozódni kell a célország szabályairól (általában a veszettség oltás kötelező). Mivel kötelező oltás nincs, ezért erősen ajánlott, ajánlott és bizonyos esetekben szükséges oltásokról beszélünk általában. Felelős macskatartóként az oltásokkal kapcsolatban mindenképp hagyatkozzunk az állatorvosi javaslatra.

Milyen betegségek ellen ajánlott oltást adatni cicánknak?

Macskák Parvovirusa – erősen ajánlott

A környezetben rendkívül ellenálló, fertőző nedvekkel terjedő, súlyos, sokszor halálos betegség. A kezdeti hasmenés után, az állat vér- és nyirokrendszerét támadja meg a vírus, végül szédülés és mozgászavar alakul ki az agy megbetegedése miatt. A gyógykezelés sokszor kétes sikerű, ezért nagyon fontos a megelőzés oltással. Általában 8-9 hetesen érdemes az első oltást kapnia a cicának, majd 3-4 hét múlva az első ismétlő oltást – menhelyi cicák kaphatnak egy harmadik ismétlő oltást is szükség esetén. Az alapoltási sor befejeztével éves ismétlő oltások javasoltak.

Macskák Herpesvirusa – erősen ajánlott

Leggyakrabban felső légúti tüneteket és kötőhártyagyulladást okoz a macskák Herpesvirusa. Kiscicák esetében kifejezetten súlyos megbetegedés lehet. Jellemzően lázasak, levertek, tüsszögnek, nagyon erősen váladékozik az orruk, szemük szinte összeragad. Súlyos esetekben a gyógykezelés nemcsak az orvosi kezelésen, hanem a gazdi szeretetteljes, kitartó gondoskodásán is múlik. A beteg kiscicák folyamatos törődést, táplálást, tisztogatást és ápolást igényelnek gyógyulásukig. Az első oltást 9-12 hetes korban ajánlott beadatni, amelyet 3-4 hét múlva ismételni kell. A megfelelő védelem fenntartásához évenkénti ismétlő oltás szükséges.

Macskák Calicivirusa – erősen ajánlott

Ez a megbetegedés nagyon fertőző, akár egyetlen macskapuszival is átterjedhet egyik állatról a másikra. A beteg cicáknak általában felső légúti tünetei és igen magas láza van, emellett jellemző a különféle fekélyek megjelenése (szájgyulladás és ínygyulladás formájában). Felnőtt macskák esetében súlyosabb a megbetegedés, akár el is pusztulhat az állat. Az első oltást 9-12 hetes korban ajánlott beadatni, amelyet 3-4 hét múlva ismételni kell. A megfelelő védelem fenntartásához évenkénti ismétlő oltás szükséges.

Macska leukémia vírus – ajánlott

Ez a vírus, nem ellenálló a környezeti behatásoknak, leginkább barátságos érintkezés során, vagy harapással terjed egyik állatról a másikra. Általában akkor merül fel, hogy macska leukémiás az állat, mikor azt tapasztaljuk, hogy gyenge az ellenállóképessége, lépten-nyomon beteg. Az állatorvosunk speciális laboratóriumi vizsgálat segítségével tudja diagnosztizálni ezt a betegséget. Nem gyógykezelhető, az immungyengeség miatt kialakuló fertőzéseket kell gyógyítani. Az ajánlott oltások közé tartozik, azonban érdemes laboratóriumi tesztet végeztetni oltás előtt. 8-9 hetesen érdemes az első oltást kérni, majd 12 hetesen és 1 év múlva a két ismétlő oltást. Idősebb állatok esetében 2-3 évenkénti ismétlés elegendő.

Veszettség oltás – erősen ajánlott

Magyarországon nem kötelező a macskákat veszettség ellen oltatni, de kijáró, vadászó állatok esetében erősen ajánlott vakcina. Általában egyetlen veszettség oltás szükséges 12-16 hetes korban majd az első éves ismétlés után 2-3 évenkénti újraoltás ajánlott. Utazás esetén mindenképpen tájékozódni szükséges a célország szabályairól.

Milyen mellékhatásai lehetnek az oltásoknak?

A macskák oltásai biztonságosan alkalmazhatók, fontos azonban tudni, hogy ritkán kialakulhatnak kellemetlen mellékhatások. Leggyakrabban levertség, étvágytalanság, enyhe hőmérséklet emelkedés tapasztalható pár napig az oltás mellékhatásként. Előfordulhat a beadás helyén érzékeny-fájdalmas helyi gyulladás, ami szintén pár nap alatt elmúlik. Nagyon ritkán túlérzékenységi reakció jelentkezhet 20-30 perccel a beadás után. Ilyenkor nyugtalanság, hányás, hasmenés, lihegés, viszketés és pofa tájéki duzzadás tapasztalható. Ebben az esetben azonnali állatorvosi segítségre van szükség, valamint megfigyelésre, kórházi ellátásra pár órán keresztül. A nyak-, a váll- és a fartájéki laza szövetekbe adott oltások után, egyes macskákban szövetszaporulat alakulhat ki. Ha a duzzanat nem múlik el, akkor állatorvoshoz kell fordulni a problémával.

Share on facebook
Share on email
Share on linkedin

Kutyaoltásokról egyszerűen

Összegyűjtöttük mit kell tudni a betegségekről, amelyek ellen vakcinával védekezhetünk és milyen oltásokat érdemes mindenképpen beadatni kutyánknak Felelős kutyatulajdonosként az önfeledt boldogság mellett néhány kötelező

Tovább olvasom »

Veszélyek a konyhánkban

Állatorvos tanácsadónk, dr. Kincses-Jánosi Katalin segítségével összegyűjtöttük milyen vélt- és valós veszélyeket rejthetnek a konyhai eszközök és az emberi fogyasztásra szánt eledelek kedvenceink számára. Mire

Tovább olvasom »

Házikoszt: igen van nem?

Tanácsadó állatorvosunk, dr. Kincses-Jánosi Katalin segítségével áttekintünk néhány alapvető kérdést a kutya- és macskatáplálás területén. Mi számít házikosztnak? Házikosztnak nevezzük azt a kedvencünknek szánt eledelt,

Tovább olvasom »