ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Külső- és belső élősködők a kedvenceink körül I. – bolhák

A kutyánk, macskánk egészségvédelmével kapcsolatos számtalan információ és „kötelezően” vásárlandó termékek áradata közt nehéz eligazodni. Hogy segítsünk a tájékozódásban, összegyűjtöttük a külső- és belső élősködőkkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Mik is azok a paraziták?

A paraziták olyan élősködők, amelyek a gazdaszervezetből táplálkoznak, így tudnak túlélni és szaporodni, hosszú távon fennmaradni. Az „okos” paraziták nem pusztítják el a gazdaszervezetet, mivel azzal a saját túlélésüket kockáztatnák. Ugyanakkor a tartós parazita fertőzöttség súlyos egészségkárosodáshoz vezethet, és bizonyos esetekben az emberre is átkerülhetnek ezek a nem kívánatos „vendégek”.

Hogyan is néznek ki?

Általában kis méretűek, így még a leggondosabb állattulajdonos sem képes észre venni az összeset. Vannak lábasak, giliszta alakúak, és vannak szabad szemmel láthatatlan kis gonosztevők is.

Alapvetően három csoportba soroljuk őket:

  • ízeltlábúak, például bolha, kullancs, szúnyog, tetvek, atkák stb.;
  • féregalakúak, mint a bél-, a szív-, a tüdő- és a bőrférgek stb.;
  • egysejtűek, ilyen a Giardia, Neospora, Isospora stb.

A kutyákat és a macskákat egyaránt érintik a parazitafertőzések. A legfontosabb tudnivaló, hogy mindig számolnunk kell a paraziták jelenlétével. Még a kizárólag lakásban tartott háziállatok esetében is megjelenhetnek, hiszen akár a cipőnk talpával, vagy a cserepes virág földjével valamilyen fejlődési formában bevisszük a lakásba ezeket az élősködőket.

Bolhák

A bolhák körülbelül egy chia mag méretű lények, amik hatalmasat tudnak ugrani, olyan, mintha pattannának. Legkönnyebben úgy vehetjük észre őket, ha minket is megcsípnek. Ezt általában olyan területen teszik, ahol a ruhán meg tudnak kapaszkodni és szabad bőrfelülettel érintkeznek (pl.: zokni szára, nadrág gumija a derekunknál). Még ha minket nem is csípnek meg, észre vehetjük őket kedvencünk simogatása közben. Általában a szőrszálak között látjuk meg magát a bolhát, vagy pedig a szőr tövében hagyott sötétvöröses-fekete törmeléket, amit ha nedves zsebkendőre teszünk, akkor pirosra színezi azt. (Ez maga a bolhaürülék, azaz emésztett vér, ezért lesz piros, ha feloldódik). Azonban az is előfordul, hogy már csak már csak a vakaródzás következtében kialakult bőrgyulladást vesszük észre. Egyes állatok allergiások a bolhanyálra, így heves vakaródzással reagálnak már egyetlen bolha csípésére is.

A kedvencünkön lévő bolhák a fertőzés „csúcsát” jelentik. Egy bolha naponta nagyjából 20 tojást rak, ami szétszóródik az állat körül. A kanapé hajlataiban, a padló szegleteiben nagyjából 10 nap alatt kikelnek a lárvák, amik bolhaürülékkel táplálkozva szépen fejlődnek. Ezután bebábozódnak és akár 6 hónapot is így maradhatnak. Vagyis, ha egyszer bolha került a lakásunkba, akkor minimum hat – de inkább 7-8 – hónapig bolhafertőzött területté kell nyilvánítanunk azt.

Mit tegyünk, ha a bolhák már velünk vannak?

Irány az állatorvos! Kiskereskedelmi szabad forgalomban, azaz állatorvos nélkül nem fogunk olyan szert kapni, ami tényleg megfelelően hatékony bolhák ellen. Válasszunk bármilyen készítményt is, a legfontosabb, hogy legalább fél évig folyamatosan védeni kell kedvencünket, illetve egyszere kell az összes állatot kezelni, akik a háztartásban vannak. A készítmény ható idejének lejárta előtt 2-3 nappal már alkalmazni kell az új adagot, mert ha a környezetben kifejlődő bolha újra tojásokat tud rakni, akkor újra kezdődik a hat hónap.

A kutya és macska bolhairtása után következzen a környezet tojás-lárva-báb mentesítése! A leghatásosabb módszer, ha a kutya és a macska fekhelyét kidobjuk. Kipróbálhatjuk a világ összes szerét, de nagy valószínűséggel sosem fogunk tudni teljesen megszabadulni a bolháktól.

Folytassuk a padlóval, a kanapéval és a fotellal. Sajnos itt sem lesz elég egy egyszerű porszívózás-felmosás-porolás kombináció. Állatpatikából érdemes beszerezni megfelelően hatékony permetezőszert amivel a fejlődő lárvákat is el tudjuk pusztítani. A permetezést a lehető leghamarabb el kell végezni, és kétszer tíz napos időközzel megismételni. Sajnos még ezután is előfordulhat, hogy találkozni fogunk bolhával…

A bolhák elleni védekezés lehetőségei kimeríthetetlenek szinte, évről évre egyre több, hatékonyabb és kényelmesebb szert kaphatunk az állatpatikákban. Létezik cseppkészítmény, nyakörv és tabletta is. Bármelyiket is választjuk, nagyon fontos, hogy lelkiismeretesen tartsuk fejben, hogy mikor jár le a hatása.

Érdemes a bolhák és kullancsok ellen együttesen hatékony szert választani.

Tetvek

Pár szót ejtsünk még a tetvekről is. A bolhákhoz képest ritkábban találkozhatunk velük, leginkább a kóbor állatok vannak kitéve a fertőzésnek. A tetves állat nyughatatlan, vakaródzik, dörzsöli magát, szőrében pedig megtalálhatók a tetvek illetve azok szőrre tapadt serkéi (apró, fehéres, nehezen eltávolítható gombócok a szőrszálon). Az állat kezelése mellett a környezet tisztítása itt is nagyon fontos, azonban ebben az esetben a hideg vagy a forró hőmérséklet (60°C-nál magasabb mosási hőmérséklet, vagy fagyasztás) elegendő a serkék elpusztításához. Állatorvos segítségével válasszunk megfelelő szert a kezeléshez és rendszeresen használjuk azt!

Következő írásunkban a szőrtüszőatkákról, a rühatkáról (kutya-, macska- és fülrüh) a szúnyogok terjesztette élősködőkről és a bélférgekről fogjuk összeszedni a legfontosabb tudnivalókat.

Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin

Kutyaoltásokról egyszerűen

Összegyűjtöttük mit kell tudni a betegségekről, amelyek ellen vakcinával védekezhetünk és milyen oltásokat érdemes mindenképpen beadatni kutyánknak Felelős kutyatulajdonosként az önfeledt boldogság mellett néhány kötelező

Tovább olvasom »