ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Veszélyek a konyhánkban

Állatorvos tanácsadónk, dr. Kincses-Jánosi Katalin segítségével összegyűjtöttük milyen vélt- és valós veszélyeket rejthetnek a konyhai eszközök és az emberi fogyasztásra szánt eledelek kedvenceink számára.

Mire figyeljünk, ha kutyánknak, macskánknak szabad bejárása van a konyhába?

Kezdjük a felsorolást az egyértelmű veszélyekkel, amit a konyhai felszerelések, azok elrendezése jelent. A legfontosabb, hogy kedvenceink szemszögéből nézzük a konyhát. Számukra ez a hely egy illatos, csábító élelemforrás; a konyhapult pedig a macskák számára pontosan olyan, mint egy kalandpark. Amire figyeljünk:

  • a szemetesen legyen fedél és legyen zárt helyen, hogy ne férhessenek hozzá;
  • a szabadon tárolt, mágnesrúdra helyezett konyhakések jelentős veszélyforrás, a macskák könnyen leverhetik őket;
  • a kenyérpirító sem biztonságos, ha elöl van, mert előszeretettel dugják bele a mancsukat, hogy morzsákra vadásszanak;
  • a félretett forró serpenyő, gőzölgő leves vagy friss rántott hús roppant csábító, de súlyos égési sérüléseket okozhat (nemcsak a kedvenceknek, hanem a rémülten kapkodó gazdinak is);
  • a konyhában a padló csúszós is lehet, ami az idősebb kutyák és macskák esetében balesetveszélyes.


A balesetek sajnos legtöbbször olyankor történnek, mikor nem vagyunk otthon, ezért főképp a megelőzésre kell fókuszálni.

Milyen élelmiszerek jelentenek veszélyt kutyánkra és macskánkra?

Sajnos számos olyan, az emberek számára fogyasztható élelmiszer fordul elő a konyhánkban, ami kedvenceink számára mérgező lehet. Ilyenek a csokoládé, a hagymafélék, a szőlő- és aszalványai, mesterséges édesítőszerek, alkoholos italok és még sorolhatnám. A konyhai balesetek az esetek nagy részében nem szándékos etetéssel történnek, hanem a kutya vagy a macska egészen egyszerűen feleszi az ízletes, de káros élelmiszereket.

Pedig a csokoládét imádják a kutyák! Miért káros számukra?

A csokoládéban található teobromin és koffein az, ami káros számukra. A tünetek a csokoládé fogyasztása után 2-4 órával kezdődnek. Enyhe mérgezés esetén izgatottá, nyugtalanná válik a kutya, sokat ihat, sokat pisilhet, esetenként hányás és hasmenés is előfordulhat. Közepesen súlyos esetben szívritmuszavar, izomgörcsök, szédelgés jelenik meg, amit súlyos esetben a szív- és légzési elégtelenség miatt az állat elpusztulása követhet.

Mégis, mennyi csokoládé elfogyasztása kell ehhez?

A csokoládéban található növényi hatóanyagok mennyisége a csoki típusától függ. Vegyünk egy 10 kilogram súlyú kutyát, akinek:

  • 1 tábla édes tejcsoki elfogyasztása enyhe mérgezést okoz;
  • 1 tábla félédes, közepesen keserű csoki elfogyasztása közepesen súlyos mérgezést okoz;
  • fél tábla keserűcsoki, padig nagyon súlyos tüneteket okoz.

Mit tegyünk, ha megtörtént a baj?

Siessünk az állatorvoshoz, mert az idejében megkezdett gyomormosás életmentő lehet.

Csak a kutyákra veszélyes a csokoládé?

Nem, a macskákra is, de ők szerencsére inkább csak nassolgatnak, így ritkábban esznek akkora mennyiséget, ami komoly mérgezést okoz.

Beszéljünk még a hagymafélékről! Mit kell tudnunk?

A hagymafélék közt a fokhagymát, póréhagymát, vöröshagymát, metélőhagymát stb. értjük. Ezeknek az aktív hatóanyagoknak a mennyiségét nem változtatja meg semmilyen konyhai eljárás (sem főzés, sem szárítás, sem fagyasztás). Ezek az aktív hatóanyagok a vérsejteket károsítják a mérgezés során. A hagyma fogyasztása után pár nappal a vérsejtek szétesnek a vérpályában. Speciális kezelés nem nagyon létezik, leginkább a hánytatás lehet hatékony, az is akkor, ha legfeljebb két órával a hagyma fogyasztása után megtörtént. Az esetek 2-3%-ában történik elhullás, a többi esetben támogató terápia segítheti a felépülést.

Mekkora mennyiségű hagyma elfogyasztása okoz mérgezést?

Egy normál méretű macskának, egy közepes vöröshagyma negyede mérgezést okoz. Egy 10kg-os kutyának 2 közepes hagyma elfogyasztása is már mérgezést okozhat. A macskák mérgezése ebben az esetben is kevésbé gyakori köszönhetően az étkezési szokásaiknak.

Milyen egyéb élelmiszer-eredetű veszélyek vannak még?

Fontos megemlíteni a szőlőt és aszalványait, a xylitolt, a makadámia diót és a komlót.

  • A szőlő és aszalványai vesekárosodást okoznak. A mérgező összetevőket a mai napig nem azonosították és a kialakulásáért felelős folyamat sem ismert, mindezek ellenére etetésük kifejezetten ellenjavallt. Egy 10 kg-os kutya számára már akár 6-8 szem szőlő is mérgező lehet.
  • A xylitol, mint mesterséges édesítőszer nemcsak emberi élelmiszerekben fordul elő, hanem kutyák és macskák szájápolási termékeiben is. A kutyák rendkívül érzékenyek erre az anyagra, megfelelő és gyors állatorvosi beavatkozás hiányában akár életveszélyes állapot is kialakulhat. A xylitol az inzulinszintet emeli, ami a vércukorszint drámai csökkenését idézheti elő kutyákban, valamint májkárosító hatása is ismert.
  • A makadámia dióban ciánglikozidok találhatók, amik már igen kis mennyiségben is mérgezést okozhatnak kutyákban. A mérgezés tünetei a dió (elegendő 5-10 szem) elfogyasztása után 12 órával jelentkeznek. Általában gyengeség (hátsó testfél), hányás, remegés, elfekvés tapasztalható. Leghatékonyabb gyógykezelés a korai hánytatás ebben az esetben is.
  • A komló egyre nagyobb népszerűségre tesz szert a modern konyhatechnikában, mint alapanyag. A sörélesztő pehelynek ma már nemcsak a söriparban van jelentősége, kiváló gluténmentes állományjavító, rost, B-vitamin és folsav forrás. Kutyák számára  azonbankifejezetten mérgező: rosszindulatú hőtolulást okoz, ami sok esetben végzetes. A tüneti gyógykezelés mellett a korai hánytatás segíthet az állaton.
Van olyan élelmiszer, ami nem mérgező, de veszélyes lehet, panaszokat okozhat kedvenceinknek?

A lista sajnos elég hosszú.

  • A tej és tejtermékek nemcsak a tejcukor-, hanem a tejfehérje tartalmuk miatt is káros hatásúak. Hasmenést, hasi panaszokat okozhatnak, tartós etetés esetén lesoványodást, felszívódási zavart idézhet elő.
  • A diófélék nagy mennyiségben hányást okozhatnak a magas zsír-és olajtartalmuk miatt.
  • A nyers kelttészta kellemetlen hasi panaszokat eredményez a gázképződés miatt.

Nagyon fontos, hogy gondolkodjunk kedvencünk fejével is a konyhában. Legyünk körültekintőek és elővigyázatosak, akárcsak a gyerekekkel. Ha egyedül hagyjuk otthon a kedvencünket, akkor mindenképp érdemes minden élelmiszert elzárni előlük.

Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin

Kutyaoltásokról egyszerűen

Összegyűjtöttük mit kell tudni a betegségekről, amelyek ellen vakcinával védekezhetünk és milyen oltásokat érdemes mindenképpen beadatni kutyánknak Felelős kutyatulajdonosként az önfeledt boldogság mellett néhány kötelező

Tovább olvasom »

Házikoszt: igen van nem?

Tanácsadó állatorvosunk, dr. Kincses-Jánosi Katalin segítségével áttekintünk néhány alapvető kérdést a kutya- és macskatáplálás területén. Mi számít házikosztnak? Házikosztnak nevezzük azt a kedvencünknek szánt eledelt,

Tovább olvasom »